Satco Ditto 50W Equivalent Natural Light R20 Medium Dimmable LED Floodlight Light Bulb
Model #S9633Item #502550 UPC 00045923096334
Tap to view
Product overview
Dimmable, solid state R20 LED (light emitting diode) light bulb with medium base. Features a 107-degree beam spread and 80 CRI (color rendering index). Ideal for use in recessed can fixtures and track lighting applications. 3-year limited warranty.
- Dimmable, solid state bulb
- 107 foot beam spread and 80 CRI
- Ideal for use in recessed can fixtures and track lighting applications
- 3-year limited warranty
- 50W Incandescent Equivalent
Specifications
| Voltage | 120 |
| Equivalent Incandescent Wattage | 50W Equivalent |
| Light Color | Natural Light |
| Base Type | Medium |
| Bulb Shape | R20 |
| Wattage | 6.5 |
| Use | Indoor Recessed & Track Lighting |
| Lumens | 525 |
| Color Temperature | Natural Light |
| Dimmable | Yes |
| Maximum Overall Length (MOL) | 3.9375 In. |
| Energy Star Rated | Yes |
| Bulb Finish | Frosted |
| Life in Hours | 25,000 |
| Actual Color Temperature | 5000K |
| Bulb Color | White |
| Equivalent Wattage | 50W Incandescent Equivalent |
| Brand | Satco |
| UPC | 00045923096334 |
| Product type | LED Floodlight Light Bulb |