Philips 40W Equivalent Soft White B11 Candelabra Clear LED Decorative Light Bulb (3-Pack)
Model #567461 UPC 00046677567460
Item #501729
Tap to view
Product overview
LED (light emitting diode) candle shape, blunt tip B11 light bulb with a candelabra base. Radiates a clear, white light ideal for use in kitchens, dining rooms, family rooms, bedrooms, and foyers. Provides a bright white light to enhance decorative fixtures, ceiling fans, and vanities.
- Radiates a clear, white light
- Ideal for use in kitchens, dining rooms, family rooms, bedrooms, and foyers
- 40W Incandescent Equivalent
Specifications
| Voltage | 120 |
| Equivalent Incandescent Wattage | 40W Equivalent |
| Light Color | Soft White |
| Base Type | Candelabra |
| Bulb Shape | B11 |
| Wattage | 3.3 |
| Use | Kitchen, Dining Room, Bedroom |
| Lumens | 300 |
| Color Temperature | Soft White |
| Dimmable | No |
| Maximum Overall Length (MOL) | 3.62 In. |
| Energy Star Rated | No |
| Bulb Finish | Clear |
| Life in Hours | 11,000 |
| Actual Color Temperature | 2700K |
| Equivalent Wattage | 40W Incandescent Equivalent |
| Brand | Philips |
| UPC | 00046677567460 |
| Product type | LED Decorative Light Bulb |