Woods 300W Equivalent Daylight Mogul Base 4U Security Fixture Replacement CFL Light Bulb
Model #L765 UPC 00090529617230
Item #502545
Tap to view
Product overview
4U CFL (compact fluorescent) mogul base light bulb. Non-integrated bulb, requires internal ballasted fixture to operate. Fits mogul base socket. Ideal replacement bulb for outdoor security light fixtures. 65 watts. Compatible with security fixture models L1755, L1756, L1767.
- Ideal replacement bulb for outdoor security light fixtures
- Compatible with security fixture models L1755, L1756, L1767
Specifications
| Voltage | 120 |
| Equivalent Incandescent Wattage | 300W Equivalent |
| Light Color | Daylight |
| Base Type | Mogul |
| Bulb Shape | 4U |
| Wattage | 65 |
| Use | Security Fixtures |
| Lumens | 3800 |
| Color Temperature | Daylight |
| Dimmable | No |
| Maximum Overall Length (MOL) | 10.75 In. |
| Energy Star Rated | No |
| Actual Color Temperature | 6300K |
| Equivalent Wattage | 300W Incandescent Equivalent |
| Brand | Woods |
| UPC | 00090529617230 |
| Product type | CFL Light Bulb |
Product manuals and information
- Buying Guides
- Related Product Articles
- California Prop-65 WarningWARNING:
This product contains material that the State of California has determined may cause cancer or reproductive harm. www.p65warnings.ca.govproduct
WARNING:This product contains material that the State of California has determined may cause cancer or reproductive harm. www.p65warnings.ca.govproduct
- Request Safety Data Sheet (SDS)