Satco 120W Equivalent Warm White GU24 Base T3 Spiral CFL Light Bulb
Model #S8207 UPC 00045923082078
Item #525658
Tap to view
Product overview
Mini spiral GU24 base CFL (compact fluorescent) light bulb. Ideal for a wide variety of general purpose lighting applications. Self-ballasted and uses 75% less energy than equivalent incandescent lamps. Instant on with 82 CRI (color rendering index).
- Self-ballasted, instant on
- Uses 75% less energy than equivalent incandescent lamps
- 82 CRI
- Ideal for a wide variety of general purpose lighting applications
Specifications
| Voltage | 120 |
| Equivalent Incandescent Wattage | 120W Equivalent |
| Light Color | Warm White |
| Base Type | GU24 |
| Bulb Shape | T3 Spiral |
| Wattage | 26 |
| Use | General Purpose |
| Lumens | 1750 |
| Color Temperature | Warm White |
| Life of Product | 10,000 Hrs. |
| Dimmable | No |
| Maximum Overall Length (MOL) | 5.16 In. |
| Energy Star Rated | Yes |
| Life in Hours | 10,000 |
| Actual Color Temperature | 2700K |
| Equivalent Wattage | 120W Incandescent Equivalent |
| Brand | Satco |
| UPC | 00045923082078 |
| Product type | CFL Light Bulb |