Philips Ultra Definition 60W Equivalent Daylight G25 Medium Frosted LED Decorative Light Bulb (2-Pack)
Model #575217 UPC 00046677575212
Item #532596
Tap to view
Product overview
LED G25 Ultra Definition frosted light bulb. Designed for the comfort of your eyes, meeting strict criteria for EyeComfort, a standard developed to measure key factors that impact the comfort of your eyes. Plastic is being phased out of the packaging and replacing with alternatives such as recycled paper. Provides the look and feel of traditional glass incandescent bulbs with the energy-efficient performance of LED.
- Meet strict criteria for EyeComfort
- Phasing plastic out of packaging and replacing with alternatives such as recycled paper
- Provides the look and feel of traditional glass incandescent bulbs with the energy-efficient performance of LED
Specifications
| Voltage | 120 |
| Equivalent Incandescent Wattage | 60W Equivalent |
| Base Type | Medium |
| Bulb Shape | G25 |
| Wattage | 5 |
| Use | Indoor and Outdoor |
| Lumens | 500 |
| Color Temperature | Daylight |
| Dimmable | Yes |
| Maximum Overall Length (MOL) | 4.69 In. |
| Energy Star Rated | No |
| Bulb Finish | Frosted |
| Life in Hours | 15,000 |
| Actual Color Temperature | 5000K |
| Bulb Color | White |
| Equivalent Wattage | 60W Incandescent Equivalent |
| Brand | Philips |
| UPC | 00046677575212 |
| Product type | LED Decorative Light Bulb |