Satco 60W Equivalent Cool White GX23 Base T4 CFL Light Bulb
Model #S8312 UPC 00045923083129
Item #533726
Tap to view
Product overview
T4 GX23 pin-base CFL (compact fluorescent) bulb. Ideal for indoor fixtures, table and floor lamps. 60 watt incandescent equivalent uses 13 watts. 82 CRI (color rendering index).
- Ideal for indoor fixtures, table and floor lamps
- 82 CRI
- 12,000
Specifications
| Voltage | 120 |
| Equivalent Incandescent Wattage | 60W Equivalent |
| Light Color | Cool White |
| Base Type | GX23 |
| Bulb Shape | T4 |
| Wattage | 13 |
| Use | Indoor Fixtures, Table Lamps,Floor Lamps |
| Lumens | 800 |
| Color Temperature | Cool White |
| Life of Product | 12,000 Hrs. |
| Dimmable | No |
| Maximum Overall Length (MOL) | 7.94 In. |
| Energy Star Rated | No |
| Life in Hours | 12,000 |
| Actual Color Temperature | 4100K |
| Equivalent Wattage | 60W Incandescent Equivalent |
| Brand | Satco |
| UPC | 00045923083129 |
| Product type | CFL Light Bulb |