Philips 90W Equivalent Bright White PAR38 Medium Indoor/Outdoor LED Floodlight Light Bulb (2-Pack)
Model #570853 UPC 00046677570859
Item #549599
Tap to view
Product overview
PAR38 glass LED (light emitting diode) light bulb. Smart energy saving alternative to standard incandescent light bulbs. Ideal for use in recessed and track light fixtures. UL (Underwriter's Laboratories) wet rated for outdoor and indoor use, making it ideal for outdoor security lighting. Provides a wide beam of bright, white light ideal for general room lighting. California Title 20 compliant, delivers high CRI (color rendering index) for showing colors naturally and vividly.
- Smart energy saving alternative to standard incandescent light bulbs
- Provides a wide beam of bright, white light ideal for general room lighting
- UL wet rated for outdoor and indoor use, making it ideal for outdoor security lighting
- Delivers high CRI (color rendering index) for showing colors naturally and vividly
- California Title 20 compliant
- 90W Incandescent Equivalent
Specifications
| Voltage | 120 |
| Equivalent Incandescent Wattage | 90W Equivalent |
| Light Color | Bright White |
| Base Type | Medium |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Wattage | 10 |
| Use | Indoor & Outdoor |
| Lumens | 900 |
| Color Temperature | Bright White |
| Dimmable | Yes |
| Maximum Overall Length (MOL) | 5.08 In. |
| Energy Star Rated | No |
| Bulb Finish | Clear |
| Life in Hours | 25,000 |
| Actual Color Temperature | 3000K |
| Bulb Color | Clear |
| Equivalent Wattage | 90W Incandescent Equivalent |
| Brand | Philips |
| UPC | 00046677570859 |
| Product type | LED Floodlight Light Bulb |