Philips High Output 250W Equivalent Daylight PAR38 Medium Dimmable LED Floodlight Light Bulb
Model #573188 UPC 00046677573188
Item #558533
Tap to view
Product overview
LED (light emitting diode) PAR38 high-output light bulb. Specifically designed to show your home in its best light. Provides significantly more light than its traditional equivalent, for high ceilings and applications that need more light. Can be used with most dimmers to create your desired ambience with smooth dimming to 10% of full light levels. Philips EyeComfort LED bulbs are designed to be comfortable on your eyes, with no visible flicker or glare. Get the look and feel of traditional glass incandescent bulbs with the energy-efficient performance of LED. Energy saving.
- Provides significantly more light than its traditional equivalent, for high ceilings and applications that need more light
- Can be used with most dimmers to create your desired ambience with smooth dimming to 10% of full light levels
- Philips EyeComfort LED bulbs are designed to be comfortable on your eyes, with no visible flicker or glare
- Get the look and feel of traditional glass incandescent bulbs with the energy-efficient performance of LED
- Energy saving
Specifications
| Voltage | 120 |
| Equivalent Incandescent Wattage | 250W Equivalent |
| Light Color | Daylight |
| Base Type | Medium |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Wattage | 20 |
| Use | Indoor and Outdoor |
| Lumens | 2100 |
| Color Temperature | Daylight |
| Dimmable | Yes |
| Maximum Overall Length (MOL) | 5.28 In. |
| Energy Star Rated | No |
| Bulb Finish | Clear |
| Life in Hours | 25,000 |
| Actual Color Temperature | 5000K |
| Bulb Color | Clear |
| Equivalent Wattage | 250W Incandescent Equivalent |
| Brand | Philips |
| UPC | 00046677573188 |
| Product type | LED Floodlight Light Bulb |