Philips Ultra Efficient 65W Equivalent Soft White BR30 Medium LED Floodlight Light Bulb
Model #581678 UPC 00046677581671
Item #562849
Tap to view
Product overview
Energy efficient BR30 LED floodlight light bulb. Uses advanced LED design and optics technology to beautifully brighten your home. Provides energy savings of up to 40% on your energy usage. Designed for the comfort of your eyes, meeting strict criteria for EyeComfort, a standard developed to measure key factors that impact the comfort of your eyes.
- Uses advanced LED design and optics technology to beautifully brighten your home
- Energy savings and beautiful light
- EyeComfort technology
Specifications
| Voltage | 120 |
| Equivalent Incandescent Wattage | 65W |
| Base Type | Medium |
| Bulb Shape | BR30 |
| Wattage | 4.5 |
| Use | Indoor |
| Lumens | 650 |
| Color Temperature | Soft White |
| Dimmable | Yes |
| Maximum Overall Length (MOL) | 5.12 |
| Energy Star Rated | No |
| Bulb Finish | Frosted |
| Life in Hours | 50,000 |
| Actual Color Temperature | 3000K |
| Bulb Color | White |
| Equivalent Wattage | 65W Incandescent Equivalent |
| Brand | Philips |
| UPC | 00046677581671 |
| Product type | LED Floodlight Light Bulb |